Gib Moč – Božja moč
Resničnost je taka, da Bog tebi ali meni nikoli ni obljubil, da bo življenje enostavno. Pravzaprav nam je Jezus rekel, da bo življenje težko. Vsak dan se soočamo z življenjskimi izzivi, za soočanje z njimi in za uspeh potrebujemo moč in vzdržljivost.
Gospodovo sporočilo pa je, da nam ni treba živeti brez moči. Iz Božje besede vidimo, da on želi, da imamo Njegovo moč v našem življenju danes in vsak dan. Job nam je dober zgled, ko razmišljamo o tem, kako se spopasti s težavami in časi, ko obupano potrebujemo Božjo moč.
https://www.youtube.com/watch?v=QGi68rZthiI
Ko beremo Sveto pismo najdemo veliko vidikov božje moči. Npr. Nevidna roka je vodila Izraelce skozi Rdeče morje. Tiha moč je tolažila Elija. Ta moč je tudi tista neustavljiva sila, ki je obudila Kristusa od mrtvih.
Mnogi spoznajo, da potrebujejo Božjo moč šele takrat, ko sami ne morejo narediti ničesar, ko spoznajo da so sami sebi nemočni, da je Bog tisti, ki nas krepi. V Svetem pismu v (Ps 68,35-36) beremo: Predajte moč Bogu! Nad Izraelom je njegovo veličastvo, njegova moč je na oblakih. Strašen si, o Bog, iz svojih svetišč; Izraelov Bog je tisti, ki daje moč in silo ljudstvu. Slavljen bodi Bog!
Kakšna je moč Svetega Duha? Moč Svetega Duha je Božja moč. Njegova moč je bila prvič vidna v dejanju stvarjenja, saj je svet nastal z njegovo močjo. (1 Mz 1,1-2; Job 26,13) Sveti Duh je tudi pooblastil moške v Stari zavezi, da so uresničevali Božjo voljo: Samuel je vzel rog z oljem in ga mazilil sredi njegovih bratov. Od tega dne naprej je Gospodov duh napolnjeval Davida. Samuel pa se je vzdignil in šel v Ramo. (1 Sam 16,13; 2 Mz 31,2-5; 4 Mz 27,18) Čeprav Duh ni trajno prebival v Božjem ljudstvu v Stari zavezi, je deloval skozi njih in jim dal moč, da so dosegli stvari, ki jih sami ne bi mogli doseči. Vsi Samsonovi podvigi moči so neposredno pripisani Duhu, ki je prišel nadenj. (Sod 14,6, 19; 15,14)
Jezus je obljubil Duha kot stalnega vodnika, učitelja, pečat odrešenja in tolažnika za vernike. (Jn 14,16-18) Obljubil je tudi, da bo moč Svetega Duha pomagala njegovim privržencem širiti evangelijsko sporočilo po vsem svetu. (Apd 1,8) Odrešenje duš je nadnaravno delo, ki ga omogoča le moč Svetega Duha, ki deluje v svetu.
Med svojo zemeljsko službo je bil Jezus napolnjen s Svetim Duhom (Lk 4,1), ki ga je vodil (Lk 4,14) in ga pooblaščal za delanje čudežev. (Mt 12,28) Potem, ko pa je Jezus odšel v nebesa, je Sveti Duh opremil tudi apostole, da so lahko delali čudeže. (2 Kor 2,12; Apd 2,43; 3,1-7; 9,39-41). Moč Svetega Duha se je pokazala med vsemi verniki prve cerkve s tem, da so bili razdeljeni duhovni darovi, kot so govorjenje v jezikih, prerokovanje, poučevanje, modrost in drugo.
Vsi tisti, ki verujejo v Jezusa Kristusa, v njih takoj, ko ga sprejmejo in za vedno prebiva Sveti Duh. (Rim 8,11) On danes še vedno deluje v in po vernikih, da bi izpolnil svojo voljo. Njegova moč nas vodi, prepričuje, uči in nas opremi za opravljanje njegovega dela in širjenje evangelija. Močna prisotnost Svetega Duha je neverjeten dar, ki ga nikoli ne bi smeli jemati zlahka.
Kako se lahko zanesemo na Božjo moč? Pogosto slišimo o Božji moči in Sveto pismo je polno primerov njegove moči v delovanju. On je »veliki Bog, mogočen in strašen.« (Neh 9,32) Naučeni smo, da se zanašamo na njegovo veliko moč, da nas bo prepeljal skozi preizkušnje, kot so izguba službe, mučna ločitev, bankrot, sovražno preganjanje, izčrpavajoča bolezen ali izguba ljubljene osebe. Naučiti se zanašati na Božjo moč je del krščanskega življenja.
Apostol Pavel nam daje bežen vpogled v Božjo moč, ko piše o »njegovi neprimerljivo veliki moči za nas, ki verujemo. Ta moč je enaka mogočni moči, ki jo je pokazal, ko je obudil Kristusa od mrtvih in ga posadil na svojo desnico v nebesih, daleč nad vsako oblast in vladarstvom.« (Ef 1,19-21) Kar nam Pavel v resnici pove, je, da Božja moč presega ali prekaša vse – to je nepredstavljiva moč. Bog je nagovoril vesolje, da je obstajalo, obudil Jezusa od mrtvih in vse »položil pod njegove noge ter ga postavil za glavo nad vsem v cerkvi« (Ef 1,22) in ima moč, ki je daleč onkraj kakršne koli meritve. Pavel preprosto ni mogel povedati dovolj o veličini in veličastvu Boga in težko je našel besede, da bi izrazil svoje misli o Božji moči.
Job je doživel nekaj neverjetnih »življenjskih izzivov«, vključno z bolečino, trpljenjem in osupljivo tragedijo, a kljub temu ni pobegnil od Boga. V (Job 6,10) je rekel: Moja tolažba naj bo v tem, da v bolečini poskakujem, naj ne prizanaša, ker ne skrivam besed svetega.
Besede Svetega nam dajejo obljubo. Obljuba je naslednja: Ti in jaz lahko izkusimo Božjo moč v svojem življenju in živimo tako, kot nam je namenil živeti, in po potrebi prenašamo bolečino in stisko.
Bog ne želi, da govorimo samo o moči. Želi, da živimo po njej. V (1 Kor 4,20) beremo: Božje kraljestvo namreč ni v besedi, temveč v moči. V (Ps 68,36) pa pravi: Strašen si, o Bog, iz svojih svetišč; Izraelov Bog je tisti, ki daje moč in silo ljudstvu. Slavljen bodi Bog!
Večina nas je dvomila o Božji moči. Vemo, da je Bog močan. Sprašujemo pa se: ali nam je Božja moč na voljo? Če da, kako naj dostopamo do nje? Toda preden nas zanima kako jo pridobiti, bi si morali ogledati tri življenjske izkušnje, tri različne vidike v življenju, ko se borimo in ko nam Bog pravi: »Dal ti bom moč, ko se boš soočil s temi stvarmi.«
Zakaj potrebujemo Božjo moč? Razumevanje in dokazovanje Božje moči je nekaj, kar si moramo želeti in iskati. Tako kot apostol Pavel moramo tudi mi poznati moč njegovega vstajenja. (Flp 3,10) Kajti Božje kraljestvo ni v besedi, ampak v moči. (1 Kor 4,20)
Božjo moč prvič potrebujemo, da bi živeli novo življenje sinovstva v Kristusu. Ni dovolj, da smo samo ponovno rojeni ali kristjani, ampak da pokažemo svojo moč kot Božji sinovi. Da pa to storimo, moramo verjeti vanj in v njegovo ime. (Jn 1,8) Kajti po veri v Jezusa Kristusa postanemo Božji otroci. (Gal 3,26) Vera v ime Jezusa Kristusa pa je zapoved. (1 Jn 3,23)
Drugič, potrebujemo Božjo moč za širjenje evangelija Jezusa Kristusa in pričevanje po vsem svetu s pridiganjem kesanja in odpuščanja grehov. (Lk 24,48) Zapoved je, da gremo in učimo vse narode in jih krstimo v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. (Mt 28,19) Da bi prejeli to moč, je potreben krst v Svetem Duhu. (Apd 1,8)
Tretjič, potrebujemo Božjo moč, da pridobimo bogastvo, da izpolnimo njegovo zavezo v svojem življenju. (5 Mz 8,18) V (Prg 10,22) beremo: Gospodov blagoslov bogati, pehanje ne doda ničesar. Njegova božanska moč nam je podarila vse, kar je potrebno za življenje in pravo pobožnost, prek spoznanja tistega, ki nas je poklical s svojo slavo in odličnostjo. Po njiju nam je podaril tiste dragocene in največje obljube, da bi po teh postali deležni božanske narave in ubežali pred svetno, poželjivo pokvarjenostjo. Prav zato prispevajte vso vnemo in tako dodajte vaši veri krepost, kreposti spoznanje, … (2 Pt 1,3-5)
Da naredimo nemogoče potrebujemo Božjo moč. (Lk 1,35-38) Ko je bilo rečeno Mariji, da bo spočela od GOSPODA in rodila Jezusa, je bilo videti nemogoče, vendar ko je Sveti Duh prišel nadnjo in jo je obsenčila moč Najvišjega, je nemogoče postalo mogoče.
Enako kot pri apostolih je pri nas. Bog nas nikoli ne pošilja gole v bitko. Ampak nas najprej opremi z njegovo močjo. Ta moč pa je namenjena vsem, ki čakajo nanjo.
Preden pa so šli na ulice oznanjat veselo novico, so morali čakati na moč od zgoraj oziroma na moč Svetega Duha. Jezus jih je namreč posvaril: »Če greste pred tem vem, greste ven goli in slabo opremljeni. Zato počakajte, dokler vas ne oblečem v moč Svetega Duha.«
V (Mr 16,20) beremo: Oni pa so šli in povsod oznanjali in Gospod je z njimi sodeloval ter besedo potrjeval z znamenji, ki so jih spremljala.
Kjerkoli se je oznanjal evangelij v moči in dokazovanju Duha, so sledila znamenja in čudeži. Jezus je oznanjal evangelij in ozdravljal bolne. Njegovo sporočilo je bilo zvočno vizualno. Se pravi, prišlo je v besedi in dejanju. Sporočilo o kraljestvu in čudeži kraljestva so prinesli razodetje kraljestva. Bog se ni spremenil. Evangelijsko sporočilo je še vedno Božja moč za odrešenje.
Le če pričakujemo od Boga moč Duha, lahko pričakujemo, da bomo vstali z močjo za oznanjevanje evangelija, za ozdravljanje bolnih in dokazovanje, da je Jezus živ. Iščite Boga za njegovo moč v svojem življenju. Božja moč ni samodejna.
1. Ko sem utrujen: V (Iz 40, 28:31) beremo: Mar ne veš, ali nisi slišal: Gospod je večni Bog, Stvarnik koncev zemlje. Ne omaga in ne opeša, njegova razumnost se ne da raziskati ... tisti pa, ki zaupajo v Gospoda, obnavljajo svojo moč, vzdigujejo trup kakor orli, tekajo, pa se ne opešajo, hodijo, pa ne omagajo.
V (Heb 11,1) beremo: Je pa vera obstoj resničnosti, v katere upamo, zagotovilo stvari, ki jih ne vidimo. Delujemo v veri. V veri izberimo Božjo pot in potem se Bog odzove na našo vero ter nas blagoslovi z močjo.
Ko sem povezan z Bogom, postanejo moje odločitve veliko jasnejše. Ni nujno, da postanejo lažje, postanejo pa bolj jasne. On vidi našo vero in prižge moč v našem življenju.
Priznajmo, da smo šibki, bodimo povezani z virom moči in izberimo Božjo pot z vero, da bo Božja moč delovala. Uresničimo jo v našem življenju. Izročimo svoje življenje Kristusu in Bog nam bo dal, kar potrebujemo, za kar koli se soočamo. V (Rim 8,17) beremo: »In če smo otroci, smo tudi dediči: dediči pri Bogu, sodediči pa s Kristusom, če le trpimo z njim, da bomo z njim tudi poveličani. Zato izberimo Boga in Božjo pot. Odločimo se slediti Bogu z vsem srcem. Odločimo se stopiti v njegovo milost in izkusiti polnost njegove moči v svojem življenju. Božje kraljestvo namreč ni v besedi, temveč v moči. (1 Kor 4,20)
Bolj ko ga poznamo kot Velikega Boga, kar je, Vsemogočnega, Stvarnika nebes in zemlja, bolj se bomo naučili zanašati nanj. Nehali se bomo truditi in pustili bomo, da je Bog - Bog v in skozi naše življenje. (Ps 46,11)
V (Prg 3,5) beremo: Zaupaj v Gospoda z vsem svojim srcem, na svojo razumnost pa se ne zanašaj. Mnogi med nami so se verjetno kdaj pa kdaj potisnili do svojih meja. To je lahko fizično ali psihično uresničevanje naših načrtov ali vtis nase ali druge. Morda smo celo poskušali do te mere razočaranja ustvariti življenje, ki si ga želimo, ali postati oseba, za katero mislimo, da bi morali biti.
Vendar kot kristjani vemo, da naša moč ne izvira iz nas. Ne moremo se spremeniti v boljše kristjane ali ljudi. Bolj trdo delati ali se prisiliti, da si prizadevamo več, ne bo prineslo rezultatov, za katere upamo.
Zanašanje na Boga je ključ do rasti naše vere. Ima moč, da spremeni naša dejanja, srce, situacijo in življenje. On ima popoln nadzor v svetu, kjer ga mi nimamo. Ima načrte za nas, ko smo negotovi. On ve, kaj je za nas najboljše, tudi ko mi ne. Ostati moramo v njem, da bi našli pravo upanje in pravi namen našega življenja. V (Jn 15,5) beremo: »Jaz sem trta, vi mladike. Kdor ostane v meni in jaz v njem, ta rodi obilo sadu, kajti brez mene ne morete storiti ničesar.«
Če nismo povezani s trto – ali Jezusom v tej podobi – ne moremo obroditi sadu in naša dejanja to odražajo. Ne moremo se osvoboditi greha, strahu ali smrti. Šele ko smo povezani s trto, bomo lahko v svojem življenju obrodili sadove in slavili Boga.
V (Ps 105,4) beremo: Iščite Gospoda in njegovo moč, vedno iščite njegovo obličje. Torej, ko nam ne uspe, smo šibki, prestrašeni ali obupani, se ne smemo zateči k lastni moči. Namesto tega bi morali gledati na Gospoda. Če se zanašamo na njegovo moč, naša nezadostnost ni požrešna. Namesto tega lahko najdemo moč, upanje, vztrajnost in še veliko več, kar je zakoreninjeno v Jezusu Kristusu.
V (Ps 18,2) David imenuje Boga »moja trdnjava in moj rešitelj; moj Bog je moja skala, h kateri se zatekam, moj ščit in rog mojega odrešenja«. To je čudovita podoba odločitve, da se zanesemo na Boga in ga hvalimo. On je tisti, ki nam daje moč.
Comments
Post a Comment